Honors and Awards

Honors & Awards

2019 US Lacrosse All–American 

  • Maggie O’Brien – Academy of Notre Dame – 2019
  • Natalie Pansini – Agnes Irwin School – 2020
  • Emily Wills – Agnes Irwin School – 2019
  • Cameron Evitts – Conestoga – 2020
  • Rachel Clark – Conestoga – 2021
  • Olivia Lawton – Downingtown East – 2019
  • Corinne Bednarik – Downingtown West – 2019
  • Peyton Mottice – Downingtown West – 2019
  • Olivia Dirks – Episcopal Academy – 2019
  • Isabelle Rohr – Episcopal Academy – 2019
  • Devon Whitaker – Episcopal Academy – 2020
  • Regan Nealon – Garnet Valley – 2019
  • Kara Nealon – Garnet Valley – 2019
  • Madi McKee – Garnet Valley – 2019
  • Allison Schwab – Harriton – 2019
  • Katelin Williams – Harriton – 2019
  • Mariah Sweeny – Hill School – 2019
  • Eloise Gebert – Owen J Roberts – 2019
  • Cate Cox – Radnor – 2019
  • Ellie Mueller – Radnor – 2020
  • Melissa Massimino – Radnor – 2020
  • Alyssa Long – Springfield Delco – 2020
  • Isabelle Mastropietro – Springfield Delco – 2019
  • Delaney Sweitzer – Springside Chestnut Hill – 2019
  • Abby Walheim – Villa Maria Academy – 2019 

2019 US Lacrosse Academic All-American 

  • Alexandra Cabahug-Almonte – Archbishop Carroll – 2019
  • Amber Germer – Archbishop Carroll – 2019
  • Quinn Ferry – Central Bucks East HS – 2020
  • Anna Green – Central Bucks South HS – 2019
  • Casey Reichwein – Central Bucks West HS – 2019
  • Cameron Evitts – Conestoga – 2020
  • Devon Whitaker – Episcopal Academy – 2020
  • Caroline Burt – Episcopal Academy – 2020
  • Jayne Morley – Episcopal Academy – 2020
  • Kara Nealon – Garnet Valley – 2019
  • Allison Schwab – Harriton – 2019
  • Emily Stewart – Harriton – 2019
  • Lucy Dwyer – Harriton – 2020
  • Mia Ciancio – Haverford High School – 2020
  • Carolyn Thistlewaite – New Hope-Solebury – 2020
  • Eloise Gebert – Owen J Roberts – 2019
  • Hannah Delahaye – Owen J Roberts – 2020
  • Cate Cox – Radnor – 2019
  • Ellie Mueller – Radnor – 2020
  • Melissa Massimino – Radnor – 2020
  • Cassandra Marte – Spring-Ford – 2019
  • Natalie Pansini – The Agnes Irwin School – 2020
  • Emily Coyne – The Agnes Irwin School – 2019
  • Molly Weygand – Upper Merion High School – 2019
  • Samantha Intrieri – Wissahickon High School – 2019 

Jackie Pitts Award

  • Emily Wills – The Agnes Irwin School – 2019  

PASLA All-Academic

  • Sam Simon – Abington Senior High School
  • Isabelle McHugh – Academy of Notre Dame
  • Lily Allen – Academy of Notre Dame
  • Morgan O’Brien – Academy of Notre Dame
  • Lauren Rader – Agnes Irwin
  • Grace Bartosh – Agnes Irwin
  • Cecilia Senyk – Agnes Irwin
  • Jessica Sulouff – Archbishop Carroll
  • Amanda Diachynsky – Boyertown HS
  • Erin Gilbert – Boyertown HS
  • Emily Raech – Cardinal O’Hara
  • Ava Lisle – Central Bucks East High School
  • Talia August – Cheltenham
  • Alex Aufiero – Conestoga High School
  • Emily Lortz – Conestoga High School
  • Hailey Klinger – Conestoga High School
  • Paige Gregg – Council Rock North
  • Sarah Everett – Council Rock North
  • Nikki Jackson – Council Rock North
  • Ellie Klapac – Downingtown West High School
  • Regan Rightmire – Downingtown West High School
  • Ali McHugh – Episcopal Academy
  • Scottie Crockett – Episcopal Academy
  • Annie Rau – Episcopal Academy
  • Emma Telatovich – Freedom High School
  • Grace Brennan -Garnet Valley
  • Olivia Brenner – Garnet Valley
  • Eva Kinnel – George School
  • Katherine Hunter – George School
  • Claire Schmucker – George School
  • Charlotte Rapp – Germantown Academy
  • Zoe Torrey – Germantown Academy
  • Marlie Golden – Germantown Friends School
  • Natalie Harrity – Germantown Friends School
  • Jane MacRae – Germantown Friends School
  • Carly Stello – Great Valley
  • Kate Corrigan – Great Valley HS
  • Katelin Williams – Harriton High School
  • Cara Margolis – Harriton High School
  • Reilly Short – Harriton High School
  • Carly Gannon – Haverford High School
  • Julia Klein – Haverford High School
  • Lauren Johns – Haverford High School
  • Isabella Byler – Jenkintown High School
  • Caroline Arena – Jenkintown High School
  • Rachel O’Toole – Methacton High School
  • Lindsey Fagan – Monsignor Bonner & Archbishop Prendergast
  • Erica Brocato – Mount Saint Joseph Academy
  • Shannon Haedrich – North Penn High School
  • Alexa Sparango – North Penn High School
  • Brooke Millevoi  – North Penn High School
  • Madeline Koury  – Owen J. Roberts
  • Sophia Murray – Owen J. Roberts
  • Cayden Jarvis – Owen J. Roberts
  • Jill Bushinsky -Parkland
  • Emily Leiby -Parkland
  • Mackenzie  Roth – Parkland
  • Brooke  Weaver   – Pennsbury
  • Kennedy Reardon – Plymouth Whitemarsh High School
  • Julianna Cherneskie – Pope John Paul II
  • Sarah Beth Lanzone – Radnor
  • Katherine Hartnett – Radnor
  • Katherine Bell – Radnor
  • Lauren Scott – Souderton Area High School
  • Annie Ryan – Springfield Township High School
  • Sophia Perry – Springfield Township High School
  • Emily Walsh – Springfield Township High School
  • Jessica Ciarrocchi – The Hill School
  • Jordan Hower – The Hill School
  • Lindsey Coffey – The Hill School
  • Emma Malone – Unionville
  • Mauria Blair – Unionville
  • Madison Holt – Unionville
  • Jackie Rama – Upper Dublin
  • Julia Reardon – Upper Dublin High School
  • Riley O’Malley – Upper Merion
  • Meghan O’Donnell – Upper Moreland High School
  • Emma Meakim – Upper Moreland High School
  • Vanessa Ewing – William Penn Charter
  • Sean Tuckman- Baldwin School
  • Lila Tuckman – Baldwin School
  • Celia Page – Baldwin School

PASLA Rookie of the Year

  • Marissa White – The Agnes Irwin School 

PASLA Most improved Team

  • Pottsgrove High School 

PASLA Team Service Award

  • Wissahickon High School 

PASLA Student Athlete of the Year

  • Zoe Torrey – Germantown Academy